Nieuw boek - Acht gelijkenissen over het Koninkrijk der hemelen

Nieuw boek

Acht gelijkenissen over het Koninkrijk der hemelen

De boodschap van de gelijkenissen is niet voor de hand liggend en voor een buitenstaander ook niet gemakkelijk te begrijpen.

Wie over de gelijkenissen van de Heiland begint te spreken of te schrijven, begeeft zich op glad ijs. Er is over deze Bijbelgedeelten immers vaak gepreekt. De evangelieverhalen zijn overbekend en vrijwel iedere christen meent precies te weten wat de Heere met Zijn onderwijs heeft bedoeld. Hoewel er in rooms-katholieke, protestantse en evangelische kring niet exact dezelfde uitleg wordt gegeven, is men het wel eens over de hoofdlijnen. Van die standaarduitleg willen de meeste christenen niet afwijken.

Maar … is dat juist? Aan allerlei symbolen uit de verhalen (zoals de vogels in de mosterdboom, het zuurdeeg in het meel of de koopman van de parels) wordt in de gangbare uitleg namelijk een betekenis toegekend die niet overeenstemt met de uitleg van de Heere Zelf.
Bovendien beweert men dat de Heere gelijkenissen vertelde om Zijn boodschap te verduidelijken, zodat eenvoudige mensen Zijn onderwijs gemakkelijk konden onthouden. Maar volgens de Heere was dat niet de bedoeling. Deze vorm van onderricht was juist bedoeld om Zijn boodschap voor de menigten te verhullen! Alleen de leerlingen, die hun Leraar om nadere uitleg vroegen, werden in staat gesteld om Zijn gelijkenissen te verstaan (Matt. 13:10-17).
De boodschap van de gelijkenissen is dus niet voor de hand liggend en voor een buitenstaander ook niet gemakkelijk te begrijpen.

Bij de verklaring van deze gelijkenissen zou men van de volgende basisprincipes uit moeten gaan:

  • De uitleg die de Heere in enkele gevallen Zelf heeft gegeven, is maatgevend. Daarvan mogen we in geen enkel opzicht afwijken;
  • de verklaring van de beeldspraak in de gelijkenissen moet allereerst worden gezocht in het tekstverband. In tweede instantie kan men de uitleg zoeken in de rest van de evangeliën en in laatste instantie in "de wet en de profeten". De indruk die de beelden op kerkvaders (of zeventiende-eeuwse theologen) hebben gemaakt, is in geen enkel opzicht maatgevend;
  • bij de interpretatie moet worden gelet op de structuur van het Bijbelgedeelte waarin de gelijkenis voorkomt en op de plaats ervan in het betreffende evangelie;
  • aan details in de verhalen moet aandacht worden besteed, want wanneer de Heere van een gelijkenis een uitleg gaf, bleken zulke details van groot belang te zijn, en:
  • een uitlegger moet vasthouden aan het punt van de vergelijking, dat de Heere in Zijn vertelling heeft genoemd. Van dat hoofdpunt behoort men niet af te wijken. De gelijkenis van de zaaier heeft bijvoorbeeld betrekking op de groei en de opbrengst van het zaad. Niet op technieken die de boer had kunnen aanwenden om de kwaliteit van zijn grond te verbeteren.

Iedere Bijbellezer zal met deze uitgangspunten kunnen instemmen. En als er dan toch verschil van inzicht mocht zijn, is één ding belangrijk: "Onderzoek de Schriften en ga na of deze dingen zo zijn" (Hand. 17:11). Want hoe dan ook: De Bijbel heeft het laatste woord!

Klik hier voor meer info!

Meer artikelen in de serie "Nieuw boek":

Toon alle artikelen in deze serie (65).

Duizenden lezers gingen u voor. Ondersteun AMEN. Word ook abonnee!

Nieuw in de Morgenroodreeks

De Morgenroodboekjes komen uit in de Morgenroodreeks: een serie Bijbelstudieboekjes die sinds 1960 wordt uitgegeven. De in deze reeks verschenen boekjes zijn handzaam en praktisch en helpen je verder om de Bijbel beter te leren kennen.

Het Wonder van het Licht

De wetenschap zegt dat licht de zichtbare en maakbare vorm van elektromagnetische straling is. Het ontstaat uit atomen die een aanzienlijke hoeveelheid energie bevatten. Wanneer deze atomen hun energie afgeven, stralen ze licht uit.

In dit Bijbelstudieboekje willen we ons echter niet zozeer richten op het natuurverschijnsel 'licht'. Daarover is al veel geschreven. In plaats daarvan gaan we dieper in op de overdrachtelijke betekenis van het geestelijk licht. Centraal staan daarbij de woorden van de Heiland Zelf, Die in Johannes 8:12 zegt: "Ik ben het Licht van de wereld; wie Mij volgt, zal beslist niet in de duisternis wandelen, maar zal het licht van het leven hebben".

Ook als e-book verkrijgbaar!

Meer info & bestellen 'Het Wonder van het Licht'

MOZES

Mozes heeft een belangrijke plaats in het plan van God. Zijn naam komt meer dan achthonderdvijftigmaal voor in de Bijbel. Er is niemand in de Bijbel tot wie de HEERE zo vaak en veel gesproken heeft. Zijn lange leven is verdeeld in drie perioden van veertig jaar. Aan het einde van zijn leven mocht hij zijn volk tot aan de grens van het beloofde land brengen.
Mozes wordt onder meer genoemd: de man Gods, Zijn dienaar, Zijn uitverkorene en profeet. God sprak "tot Mozes van aangezicht tot aangezicht, zoals een man met zijn vriend spreekt" (Exod. 33:11a). En andersom noemde Mozes de HEERE: Mijn God!

Ook als e-book verkrijgbaar!

Meer info & bestellen 'MOZES'

De NAMEN in de Bijbel - 3e druk

In de Bijbel hebben namen een belangrijke betekenis. Vaak leren zij ons iets over het wezen en de aard van een persoon of een plaats. Bijbelse geschiedenissen krijgen meer 'kleur' wanneer we de betekenis kennen van de namen, die er in voorkomen.

Een 'saai' hoofdstuk als Genesis 5 gaat opeens leven. We begrijpen misschien iets meer van de grootte en het karakter van Abrahams geloof in Genesis 22, als we weten wat de betekenis is van Moria. De geschiedenis van de geboorte van Benjamin (Genesis 35) blijkt, wanneer we de betekenis van de namen in dit gedeelte onderzoeken, een grote profetische diepgang te hebben met betrekking tot de Heere Jezus Christus, Die ook in Bethlehem (= broodhuis) geboren werd ...

Zo zijn er vele voorbeelden te noemen, waarbij de betekenis der namen meer zicht geeft op de rijke inhoud van Bijbelse geschiedenissen. Met dit boek kunt u het zelf ontdekken.

Dit is inmiddels de derde druk van deze unieke uitgave!

  • Met een complete lijst met alle namen in het Oude en Nieuwe Testament; 
  • Voorzien van de Hebreeuwse en Griekse grondtekst (en de uitspraak daarvan);
  • De namen van God staan in de spelling van de Statenvertaling, de Herziene Statenvertaling, de NBG-’51-vertaling en de NBV;
  • Elke naam is voorzien van een betekenis, dan wel waarschijnlijke betekenis; 
  • Inclusief een complete lijst met alle schriftplaatsen waar de namen voorkomen, waar nodig uitgesplitst in verschillende personen, plaatsen, etc.;
  • Prachtige en stevige uitvoering;
  • Mooi om te hebben, maar ook heel mooi om weg te geven!

Meer info & bestellen 'De NAMEN in de Bijbel''