Nieuw boek - WAT IS WIJSHEID?

Nieuw boek

WAT IS WIJSHEID?

Er zijn veel antwoorden te geven op de vraag: Wat is wijsheid? Talloze boeken zijn daarover geschreven. Veel van die boeken zijn van filosofische aard. Filosofie of wijsbegeerte is een wetenschappelijke discipline.

De filosofie stamt uit de Griekse tijd en het woord 'filosofie' dateert ongeveer uit 500 v. Chr.
Daarvóór was er ook wijsheid, zoals in China, Babel en Egypte. In Handelingen 7:22 lezen we: "En Mozes werd onderwezen in alle wijsheid van de Egyptenaren en was machtig in woorden en in daden". Toen werd wijsheid echter nog niet filosofie genoemd.
De 'moderne' Westerse filosofie stamt uit de tijd van Aristoteles (384-322 v. Chr.), waarin het begrip wijsheid op verschillende manieren wordt gedefinieerd. Kort samengevat zei Aristoteles: 'Wijsheid is de begeerte van mensen om te weten'.

Dit boekje gaat niet op de filosofische toer, maar richten zich op de wijsheid die in de Bijbel, Gods Woord, aan de orde komt. Het woord wijsheid komt meer dan tweehonderd keer voor in de Bijbel. Het woord filosofie komt daarin maar één keer voor: "Pas op dat niemand u als buit meesleept door de filosofie en inhoudsloze verleiding, volgens de overlevering van de mensen, volgens de grondbeginselen van de wereld, maar niet volgens Christus" (Kol. 2:8). Paulus waarschuwt in deze brief voor vermenging van de Bijbelse wijsheid met (wereldse) filosofie.

In de Bijbel worden verschillende woorden in verband gebracht met wijsheid, zoals: vermaning, inzicht, gerechtigheid, schranderheid, kennis, bedachtzaamheid. En de wijsheid staat tegenover de dwaasheid. Je bevindt je óf in de sfeer van de wijsheid, óf in de sfeer van de dwaasheid. In het Spreukenboek wordt hier veel over gesproken. In Spreuken komt het woord wijsheid meer dan 45 keer voor. De schrijver van dit boek is Salomo, de zoon van David. De wijsheid van Salomo was en is spreekwoordelijk.
Het verwerven van de (Bijbelse) wijsheid komt voort uit de afhankelijkheid van God. In Psalm 111:10 lezen we: "De vreze des HEEREN is het beginsel van wijsheid, allen die ernaar handelen, hebben een goed inzicht; Zijn lof houdt voor eeuwig stand" en in Spreuken 9:10 staat: "Het beginsel van wijsheid is de vreze des HEEREN en de kennis van de heiligen is inzicht". Wanneer we eerbiedig luisteren naar wat God zegt, wordt ons inzicht vermeerderd en groeien we in Zijn wijsheid!

Inhoudsopgave

Inleiding  - Wijsheid in de mythologie

Hoofdstuk 1 - Wijsheid in de Bijbel
Salomo

Hoofdstuk 2 - De vreze des HEEREN
Rechtspreken in de 'vreze des HEEREN'
Afkeren van het kwaad
Vergeving en de vreze des HEEREN
De vreze des HEEREN in het boek Spreuken

Hoofdstuk 3 - Het belang van wijsheid
Wijsheid of dwaasheid
De wijsheid maakt gelukkig
Wijsheid is niet hetzelfde als intelligentie
Wijsheid en inzicht
Instructie van God

Hoofdstuk 4 - Personificatie van de wijsheid
Mens of adamiet
De Almachtige is de HEERE
Voordat de wereld er was
Lievelingskind
De Wijsheid is het Woord

Hoofdstuk 5 - Wijsheid in het Nieuwe Testament
De leiders van het volk
Gerechtigheid
Het woord van het kruis is dwaasheid en kracht van God
Gemeente: wonderlijke wijsheid
Filosofie versus wijsheid
Wat is wijsheid?

Appendix 1 - Gods vergeving: uniek en groots!
God van vergevingen
Oneindig vergeven

AUTEUR: PETER SLAGTER| 64 PAGINA’S | PAPERBACK
Zie voor meer info: www.everread.nl.

Meer artikelen in de serie "Nieuw boek":

Toon alle artikelen in deze serie (64).

Duizenden lezers gingen u voor. Ondersteun AMEN. Word ook abonnee!

Nieuw in de Morgenroodreeks

De Morgenroodboekjes komen uit in de Morgenroodreeks: een serie Bijbelstudieboekjes die sinds 1960 wordt uitgegeven. De in deze reeks verschenen boekjes zijn handzaam en praktisch en helpen je verder om de Bijbel beter te leren kennen.

Het Wonder van het Licht

De wetenschap zegt dat licht de zichtbare en maakbare vorm van elektromagnetische straling is. Het ontstaat uit atomen die een aanzienlijke hoeveelheid energie bevatten. Wanneer deze atomen hun energie afgeven, stralen ze licht uit.

In dit Bijbelstudieboekje willen we ons echter niet zozeer richten op het natuurverschijnsel 'licht'. Daarover is al veel geschreven. In plaats daarvan gaan we dieper in op de overdrachtelijke betekenis van het geestelijk licht. Centraal staan daarbij de woorden van de Heiland Zelf, Die in Johannes 8:12 zegt: "Ik ben het Licht van de wereld; wie Mij volgt, zal beslist niet in de duisternis wandelen, maar zal het licht van het leven hebben".

Ook als e-book verkrijgbaar!

Meer info & bestellen 'Het Wonder van het Licht'

MOZES

Mozes heeft een belangrijke plaats in het plan van God. Zijn naam komt meer dan achthonderdvijftigmaal voor in de Bijbel. Er is niemand in de Bijbel tot wie de HEERE zo vaak en veel gesproken heeft. Zijn lange leven is verdeeld in drie perioden van veertig jaar. Aan het einde van zijn leven mocht hij zijn volk tot aan de grens van het beloofde land brengen.
Mozes wordt onder meer genoemd: de man Gods, Zijn dienaar, Zijn uitverkorene en profeet. God sprak "tot Mozes van aangezicht tot aangezicht, zoals een man met zijn vriend spreekt" (Exod. 33:11a). En andersom noemde Mozes de HEERE: Mijn God!

Ook als e-book verkrijgbaar!

Meer info & bestellen 'MOZES'

De NAMEN in de Bijbel - 3e druk

In de Bijbel hebben namen een belangrijke betekenis. Vaak leren zij ons iets over het wezen en de aard van een persoon of een plaats. Bijbelse geschiedenissen krijgen meer 'kleur' wanneer we de betekenis kennen van de namen, die er in voorkomen.

Een 'saai' hoofdstuk als Genesis 5 gaat opeens leven. We begrijpen misschien iets meer van de grootte en het karakter van Abrahams geloof in Genesis 22, als we weten wat de betekenis is van Moria. De geschiedenis van de geboorte van Benjamin (Genesis 35) blijkt, wanneer we de betekenis van de namen in dit gedeelte onderzoeken, een grote profetische diepgang te hebben met betrekking tot de Heere Jezus Christus, Die ook in Bethlehem (= broodhuis) geboren werd ...

Zo zijn er vele voorbeelden te noemen, waarbij de betekenis der namen meer zicht geeft op de rijke inhoud van Bijbelse geschiedenissen. Met dit boek kunt u het zelf ontdekken.

Dit is inmiddels de derde druk van deze unieke uitgave!

  • Met een complete lijst met alle namen in het Oude en Nieuwe Testament; 
  • Voorzien van de Hebreeuwse en Griekse grondtekst (en de uitspraak daarvan);
  • De namen van God staan in de spelling van de Statenvertaling, de Herziene Statenvertaling, de NBG-’51-vertaling en de NBV;
  • Elke naam is voorzien van een betekenis, dan wel waarschijnlijke betekenis; 
  • Inclusief een complete lijst met alle schriftplaatsen waar de namen voorkomen, waar nodig uitgesplitst in verschillende personen, plaatsen, etc.;
  • Prachtige en stevige uitvoering;
  • Mooi om te hebben, maar ook heel mooi om weg te geven!

Meer info & bestellen 'De NAMEN in de Bijbel''